na lange tijd auto-/radiostilte weer een bericht uit de Jungle.
Gisteren in de garage in Hilversum samen met collega onze auto's omgewisseld. Onze auto's, dat zijn: zijn Volvo 360 GLS sedan uit 1985 en mijn Saab 9000 CSE Anniversary uit 1998. de wisseling was nodig omdat ik de 9000 weer de weg op wil hebben en meer hij tijd nodig heeft om zijn Volvo rijdbaar te krijgen.
de Saab kon onder eigen stoom de garage uit en in. de Volvo hebben we kunnen duwen, aangezien daar geen motorblok in hangt.
de Saab sloeg direkt aan, en heeft ongeveer 20 minuten gelopen, tijdens de stoelendans. wat ons opviel was, dat de Saab gedurende de volle 20 minuten behoorlijk hoog toerental draaide, bij de 1e start 1500, daarna oplopend tot 2000, en bleef daar hangen tot ik de motor weer uit zette. opvallend daarbij dat er na die 20 minuten een behoorlijke klap warmte van radiateur en turbo kwam.
de situatie:
in 2018 heb ik samen met collega een garage gehuurd en de twee auto's gestald. de Volvo omdat het blok na een ton op LPG zei: 'doe het nu zelf maar, ik krijg geen lood van jou'. de Saab is toen geschorst omdat ik een huis in Soest had gekocht en daar veel aan gerenoveerd moest worden (niet vanwege leeftijd, maar vanwege bouwkwaliteit).
Nu de grootste klussen in Soest voorbij raken, wil ik het Saab-gebeuren weer oppakken (ja, ondanks dat ik BMW rijd
de vraag is nu: wat veroorzaakt het hoge stationair toerental en het niet willen zakken daarvan?
- de (halve tank) benzine is van 2018, en kan dus verouderd zijn.
- ik ben van plan de rubberen slangetjes te vervangen door (mooi rood) siliconen, zodat dat (in theorie) lekdicht is.
- koelsysteem is vol. aangezien de radiateur warm wordt, ga ik ervan uit dat de thermostaat werkt.
het nalopen van de auto betekent voor mij het volgende:
- remmerij: ik verwacht enkel roestige remschijven en wat vastzittende remblokken. bij de laatste APK zijn er 2 stukjes remleiding vervangen door de APK-garage.
- koeling: nieuwe KVS.
- olie nieuw
- filters nieuw
- bougies nieuw
- 5e versnelling vindbaar maken. nu moet ik het manchet onder de pookknop iets optillen om de 5e in te kunnen leggen.
- WVBWK (WatVerderBovenWaterKomt)
als dat naar behoren werkt, APK en daarna (of misschien wel eerst?) complete uitlaat vervangen vanaf turbo, behalve de kat. ik heb de downpipe met flexdeel vanaf de turbo al liggen en uit de tijd van mijn CD Griffin heb ik nog een 2.5" BSR-uitlaat.
als iemand over bovenstaande oorzaak een zinnig woord kan en wil zeggen, waardeer ik dat zeer.


