Pagina 1 van 1

Drukgroep en koppelingsplaat compatibiliteit

Geplaatst: vr 05 dec, 2025 12:06
door Steve-O
Zijn de bovengenoemde koppelingsdelen tussen van een 9-5 TiD (Z19DTH) en 9-5 met B2x5 blok (beide met versnellingsbak FM55) uitwisselbaar?
Is het enige verschil de maximun torque (Nm) en de dikte van het vliegwiel? Of zijn er meer verschillen?

En hoe zit dat eigenlijk met de 6-bak aan het Z19DTH dieselblok in een 9-3NG?

Re: Drukgroep en koppelingsplaat compatibiliteit

Geplaatst: vr 05 dec, 2025 20:45
door Sa93Ve
Als ik de EPC bekijk is dit niet onderling uitwisselbaar, ook de onderdelen sites geven dit aan. Dus er zal verschil in zitten waarbij ik vermoed dat het niet alleen de dikte is van het materiaal.

Re: Drukgroep en koppelingsplaat compatibiliteit

Geplaatst: vr 05 dec, 2025 23:11
door Steve-O
Nee, dat was mij ook opgevallen. Maar er kunnen andere redenen zijn dan de pasvorm om bestelnummers aan unieke auto-vbak combinaties te koppelen.

De koppeling van een Viggen past bijvoorbeeld ook in een FM55. Maar er zijn verschillende versies van de FM55-bak. Ik weet niet of dat dan met de pasvorm van een drukgroep te maken heeft, de montagegatposities voor B2x5 versus Z19DTH/DTR of alleen het maximale moment voor doorslippen of de slijtvastheid van het oppervlak een rol speelt.

Ik hoopte dat er iemand hier meer over kon vertellen. Dit soort kennis is goed om over te dragen.

De 9-3NG met Z19DTH blok is niet geleverd met een FM55 bak. De 9-5 met Z19DTH blok is in ieder geval geleverd met de FM55 en FA57 bak, maar weer niet met de 6-bak van de 9-3NG. Maar de bakken zelf blijken uitwisselbaar. Zijn drukgroep en koppelingplaat dat qua pasvorm dan ook? Deze dieselcombo op een B2x5 monteren zou een voordelige upgrade kunnen zijn, voor mensen met een Stage 1 die langer met hun koppeling willen doen. Maar niet als dat om de een of andere technische reden valt af te raden, natuurlijk.

Re: Drukgroep en koppelingsplaat compatibiliteit

Geplaatst: za 06 dec, 2025 9:33
door ReinO
Destijds heb ik de dieselbak er op gezet en dat paste prima qua koppeling en montagegaten
Wij zagen toen geen verschillen. Die verschillende bestelnummers snap ik dan niet.
Je zet ook alleen de bak over, de rest blijft zitten incl het vliegwiel.

Re: Drukgroep en koppelingsplaat compatibiliteit

Geplaatst: za 06 dec, 2025 12:25
door reiernumans
1.9TiD’s hebben een dubbelmassavliegwiel en een koppelingsplaat zonder veren
De benzines hebben een massief vliegwiel en een koppelingsplaat met veren

Die zijn dus niet uitwisselbaar

Zesbak heeft 23 tanden op de prise as, vijfbak 14 tanden. Daar zijn dus andere koppelingsplaten voor nodig

Re: Drukgroep en koppelingsplaat compatibiliteit

Geplaatst: zo 07 dec, 2025 14:02
door Steve-O
Wat is het verschil tussen een koppelingsplaat met en zonder aanslag?

Re: Drukgroep en koppelingsplaat compatibiliteit

Geplaatst: zo 07 dec, 2025 14:11
door reiernumans
Bij auto’s met een massief vliegwiel zitten er veren in de koppelingsplaat om het aangrijpmoment soepel te laten verlopen. In het geval van een dubbelmassavliegwiel zit die werking in het vliegwiel en heeft de koppelingsplaat geen veren. Een massief vliegwiel icm koppelingsplaat zonder veren leidt tot een vrij ‘agressief’ voelend aangrijpmoment en vaak klapperende bijgeluiden bij het bedienen van de koppeling

Re: Drukgroep en koppelingsplaat compatibiliteit

Geplaatst: zo 07 dec, 2025 14:39
door Steve-O
Thanks

Re: Drukgroep en koppelingsplaat compatibiliteit

Geplaatst: di 16 dec, 2025 19:54
door Steve-O
@reiernumans: Krijg je datzelfde effect met van die sport/race-sinterlamellenschijven? Of hebben die ook veren? Heb gehoord dat die ook agressief koppelen.

Re: Drukgroep en koppelingsplaat compatibiliteit

Geplaatst: di 16 dec, 2025 21:05
door reiernumans
Die heb je met en zonder veren vaak, maar zeker met een ongeveerde plaat met aggressieve voering krijg je dat geklapper al snel.